Spyderco Temperance

Stale i na codzień 

Wybór noża EDC (every day carry) ze stałym ostrzem to dość duży problem. Reakcja otoczenia w którym przebywamy na wyjęcie noża fixed może być różna. Folder zawsze pozostanie w ludzkiej świadomości większym lub mniejszym scyzorykiem, jednak stałe ostrze przemawia do ludzi. Spyderco Temperance niewątpliwie należy do kategorii fixed EDC. Mam więc przyjemność opisać Wam ten nóż oraz zastanowić się nad jego przydatnością.

W pierwszych słowach mego listu...

Gdy otworzyłem pudełko moim oczom ukazał się nóż w kydexowej pochwie wraz z Tek-Lokiem. Pierwszy chwyt i wyjęcie noża – kuchenny... Tak właśnie pomyślałem. Kuchenny. Jednak coś sprawiło, że prawie przez pół roku nie rozstawałem się z tym nożem. I to coś właśnie chciałbym Wam opisać.

Klinga

Klinga noża doskonale wykonana ze stali VG10. Wysoki, płaski szlif zapewnia idealne właściwości w zakresie cięcia. Ślicznie wkomponowany w ostrze thumb-ramp daje pewne oparcie dla kciuka. Ten nóż zaprojektowano do ciecia. Klinga jest dość długa – 4 7/16”, typu spear-point jednak zmodyfikowana przez projektanta – Sala Glessera. Stal z jakiej wykonano klinge dobrze trzyma ostrze, po prostu świetnie sie ostrzy. Doprowadzenie ostrza do brzytwy to żaden problem. Nóż standardowo goli po wyjęciu z pudełka.

Rękojeść

Przemyślana. To pierwsze co przychodzi na myśl. Nóż trzyma się wygodnie, perfekcyjnie leży w ręku. Materiał z jakiego ją wykonano – FRN (fiberglass reainforced nylon) jest twarde, delikatnie szorstkie w dotyku i daje pewne oparcie dla dłoni. Dłoń zaciśnięta na tej rękojeści nie ślizga się, nawet jeśli jest mokra. Ręka znajdzie na niej wygodne oparcie zarówno w uchwycie prostym jak i odwrotnym. W przypadku reverse mamy specjalnie wyprofilowany koniec rękojeści, na którym nasz kciuk poczuje się bardzo wygodnie.

Pochwa

Kydexowa, dokładnie wykonana. Nóż trzymany jest pewnie, bez żadnych luzów. Miłym dodatkiem jest dołączony Tek-Lock, który pozwala nosić nóż w wybranej pozycji

Stale i na codzień

Nosiłem ten nóż ze sobą przez prawie pół roku. Szczerze mówiąc zżyłem się z nim. Wiernie towarzyszył mi w zabawach magazynowych, kiedy pakowałem jakieś nieludzkie ilości paczek, nie zawiódł mnie gdy okazało się, że nie ma już małych kartonów w związku z czym robimy z dużych mniejsze (kiedyś na ciężkich robotach robiło się z dużych kamyczków mniejsze...). Pięknie i godnie spisał się w kuchni, przy przygotowywaniu grilla i na ognisku. Polubiłem go. To nóż z kategorii – jeśli wiesz do czego jestem zdolny to Cię nie zawiodę. Na pewno Temperance nie nadaje się do podważania – skrzynka na listy mu się nie oprze, jednak przy maksymalnej grubości klingi 4mm podważanie trzeba wykonywać bardzo ostrożnie.

Jednak rzeczywiste piękno tego noża tkwi w czym innym – on nie wzbudza emocji otoczenia. Wygląda jak dziwny nóż kuchenny, którego każdy używa codziennie i z którego widokiem jest oswojony. Pierwsze wyjęcie oznacza szok otoczenia – po bliższym przyjrzeniu się emocje opadają ustępując miejsca obojętności – ot, taki kuchenny nożyk...

A co jak nas napadną?

Czy Temperance nadaje się do walki? Czy nadaje się do samoobrony? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na żadne z tych pytań. Z jednej strony mamy dostępny w ofercie trainer Temperance, co wskazywałoby na to, że Sal Glesser brał pod uwagę użycie tego noża przeciw napastnikowi. Z drugiej strony dość mała garda nie wskazywałaby na takie przeznaczenie tego noża. Musimy więc sami zdecydować... Moje wrażenia są takie – żywiołem tego noża nie jest walka. Samoobrona to nie jest zadanie do jakiego go stworzono. Jednak jestem jednego pewnien – ten noż nie zawiedzie w takiej sytuacji.

Temperance – powściągliwa użyteczność

temperance (słownik ogólny Ectaco-Poland)

n, rodz. f

 1. wstrzemięźliwość
 2. powściągliwość
 3. abstynencja

Spyderco dość ciekawie wkracza na rynek noży fixed. Temperance to pozycja dla miłośników użyteczności noża przy oszczędnej formie w niczym nie wpływającej na ergonomie używania noża. To pewny nóż, skromny, prosty w formie. Jednak pewny. Jeśli będziecie zdawać sobie sprawę z jego ograniczeń konstrukcyjnych to nie zawiedzie Was.

Z katalogu

 • Stal - VG-10
 • Grubość klingi - 5/32" 4mm
 • Pochwa - Kydex
 • Typy ostrza - PlainEdge, SpyderEdge
 • Okładziny - Fiberglass Reinforced Nylon
 • Twardość - 59-60HRC
 • Długość klingi - 4 7/16" 113mm
 • Długość ostrza - 4 3/32"
 • Długość całkowita - 8 7/16" 215mm  

Posted in Recenzje on sty 27, 2006