Spyderco Police

czyli z czym Policja do ludzi... 

czyli Policja (Police) a sprawy wojska (Military)

Spyderco to znana na polskim rynku firma. Firma z dobrą opinią. Firma stosująca dobre materiały, ciekawy design - przy tym plasująca swoje produkty w akceptowalnym dla wiekszości cenowo progu.

Recenzja ta nie ma na celu porównania obu modeli noża - Spyderco Military i Police. Military posłuży mi jako materiał do porównania pewnych cech Police i tylko i wyłącznie w tym celu.

Model Police to dość ciekawe rozwiązanie. Z informacji na stronie firmowej Spyderco można się dowiedzieć, że nóż ten jest od dłuższego czasu wybierany przez służby mundurowe - głównie policję. Mnie zaczęło zastanawiać, czy to nie sama nazwa przyciągnęła policjantów do tego noża? Pierwszy z nim kontakt daje wrażenie kruchości i delikatności, zwłaszcza kiedy mieliśmy wcześniej do czynienia z modelem Military.

Noż jest duży, BARDZO smukły, wąski i ... właśnie - delikatny. Jednak pierwsze otwarcie zmienia całkowicie nasz pogląd. Ten delikatny nożyk staje się dość dużym skurczybykiem, z agresywna linią klingi. Wygodnym, z mocną blokadą, ergonomicznym w użyciu. Przy swojej wielkośći zadziwiająco wygodnie się go nosi, wręcz fantastycznie otwiera a otwarty aż krzyczy do nas: tnij, tnij, tnij! Właśnie. TYLKO I WYŁĄCZNIE TNIJ! Police to noż do cięcia. Basta! Nie widze żadnej możliości używania go do podważania. Police albo tnie albo penetruje. Konstrukcja klingi pozwala na wysoce efektywne cięcia i pchnięcia. Powiem tak: Military nie przypadł mi do gustu. Jednak Police jest dla mnie doskonałym, dużym nożem urban EDC.

Wersja CF (carbon fiber) przypadła mi do gustu. Pozbawiona największej wady Military - braku linersów, jest sztywniejsza, mocniejsza a jednocześnie nadal wszechstronna i użyteczna. Ten duży folder zniknie w Waszej kieszeni by pojawić się szybko kiedy tylko go będziecie potrzebować.

Noż jaki mialem okazję recenzować był standardowo dla Spyderco bardzo ostry. Wszelkie zabawy z spaghetti z A4 były miłym spędzeniem czasu. Jak już wsześniej wspomniałem - penetracja tego noża może zaskoczyć, ale szczerze mówiąc - dla mnie użycie Police jako noża do obrony to ostateczność. To dobry urban EDC, ale typowo nóż ostatniej szansy.

Obcowanie z Police sprawiło mi dużo przyjemności i szczerze mówiąc - mając do wyboru miedzy Military a Police dłuuugo zastanowiłbym się czy więcej czasu spędzam w mieście czy w lesie. Jesli w mieście - Police do lepszy wybór, jednak dla leśnych ludków Military to lepsza opcja.

Nóż do recenzji dostarczył sklep:

Steel - świat Noży

Posted in Recenzje on sty 27, 2006