Reate Hills

Reate jest kolejną relatywnie niewielką manufakturą z Państwa Środka, która szturmem podbija serca miłosników ostrosci, nawet USA. Dzięki uprzejmosci jednego z forumowiczów mam okazję zapoznać się z Hillsem, za którym oglądałem się już od dłuższego czasu.

Reate Hills

Zanim zaczniemy poczynię jedno zastrzeżenie, uprzedzające fakty.

Zakochałem się w tym nożu i będzie sporo komplementów. Pozwoliłem sobie na taki, a nie inny ton recenzji między innymi dlatego, że nóż pochodzi od kolegi z forum i postanowiłem dopuścić do głosu trochę prywatnych emocji.

Specyfikacja

  • Długość:8.3”
  • Długość ostrza:3.5”
  • Długość złożonego:4.7”
  • Grubość ostrza:0.157”
  • Stal klingi:S35VN
  • Twardość klingi:59HRC
  • Rękojeść:6AL4V
  • Klips:6AL4V
  • Sposób otwierania: flipper.

Detale

Reate Hills

W moim odczuciu to jeden z najładniejszych projektów jakie ostatnie widziałem. Nieco ascetyczny, ale nie prymitywny, bardzo schludny.

Niektórym osobom nie pasuje kształt klingi, który nie jest zbyt często spotykany, jak i fakt że nie ma żadnych "uładniaczy" w postaci fałszywek i podobnych elementów. To prawda, jest przez to trochę nudna, ale dla noża do pracy nie ma to najmniejszego znaczenia.

Każdy element noża wykonany jest bardzo dokładnie. Nie ma przesadzonych i nadmiarowych, ale też nie brakuje (prawie) niczego.

Reate Hills

Częstym problemem tytanowych rękojesci jest ich mierna przyczepnosć. Reate rozwiązało ten problem głęboko zaoblając jej górne krawędzie i dodając na tych zaobledniach niewielkie, ale wystarczające karby.

Reate Hills

Podobny zabieg dotyczy jej dolnej częsci, nieco wciętej, aby lepiej układała się pod palcami. Powinno to pasować zwłaszcza osobom z mniejszymi dłońmi.

Reate Hills

Ponieważ tytan to tytan i natury nie da się oszukać, a Reate chciało zrobić nóż do pracy, nie do zdjęć więc blokada zakończona jest stalową wkładką, która przylega do głowni.

Reate Hills

Blokada zapada dobrze i pewnie, można być też pewnym co do jej trwałosci w dłuższym okresie czasu. A w razie "w" łatwiej wymienić i dopasować do nowych warunków małą blaszkę niż całą okładzinę z listkiem.

Reate Hills

Głownia. Nietypowe podbicie czubka pozwoliło uzyskać bardzo długi łuk, co w praktyce okazało się bardzo dobrym pomysłem (o czym za chwilkę). Poza tym jednym wyróżnikiem klinga pozbawiona jest w zasadzie jakichkolwiek cech szczególnych - czysty pełny płaski, 100% utilyty.

Reate Hills

Reate Hills

Jedynym sposobem otwierania noża jest flipper. Ponieważ klinga pracuje na łożyskach klikanie tym nożem może uzależnić. Nawet zabawa Axisem nie wciągała mnie tak bardzo jak ten. Klik, klik, klik.

Profil i wykończenie flippera są zadowalające. Otwieranie jest łatwe, palec nie cierpi, działa w każdej pozycji bez problemów.

Reate Hills

Reate Hills

Po zamknięciu nóż stanowi zwartą konstrukcję (z wyłączeniem flippera, rzecz jasna), która nie wypycha kieszeni.

Reate Hills

Klips, jakkolwiek jednopozycyjny jest doskonały. Jak cały nóż - prosty, schludny, nie przesadzony w żadną stronę i działający optymalnie. Dzięki mocowaniu praktycznie na krawędzi pozwala schować niemalże cały nóż w kieszeni.

Reate Hills

Użycie

Nóż jako typowe EDC chodził ze mną przez tydzień absolutnie wszędzie. Nie będę Was zanudzał opisami cięcia paczek i przygotowywania jedzienia, zwłaszcza iż katz w swoim opisie stosowne sprawdzenie poczynił.

Skupiłem się na tym co interesowało mnie najbardziej - jak "chińska" S35VN trzyma ostrosć. Do zabawy użyłem tej samej półcalowej liny jutowej, z której korzystałem testując Stedemona DSG 2015.

Reate Hills

Dla wytrwałych prezentacja:

Na filmie widać nietypowy, ale mocno upierdliwy problem (problemik): oblebianie klingi klejem pochodzącym z tasmy stabilizującej linę. Masakra. Oczywiscie wystarczy szybkie przemycie i można bawić się dalej.

Jak na pewno zauwazyliscie podobnie jak wzmiankowany Stedemon tak i Hills ma zwisający w pozycji otwartej flipper. I tu ujawnia się największa zaleta baaaardzo długiego brzuszka klingi. Mimo iż nie można przyłożyć noża na płasko to ten łuk pozwala korzystać z większosci KT praktycznie na każdej powierzchni. Wszystko nabrało sensu.

Ale co z tą stalą?!

Obłędnie. Zdecydowanie hartownia Reate wie jak to się je. Agresja cięcia i trzymanie ostrosci są na doskonałym poziomie. W sumie w czasie zabawy liną nóż wykonał...

Reate Hills

...cięć i choć już nie golił nadal nie miał problemów z cięciem kartki. Test został zakończony bo kończyła mi się lina.

Tu jednak obowiązkowa łyżka dziegciu: po takiej serii, mimo wszystko nie najlżejszej pracy projekt grzbietu dał znać o sobie w postaci wyraźnego odcisku u nasady palca wskazującego (przyznaję, że chwyt mógł być odrobinę nietypowy). Tak więc jesli zamierzasz spędzić wieczór na krojeniu liny jutowej lub podobnie przyjaznego materiału, balansując na granicy slice-cut/push-cut musisz mieć swiadomosć, że może rozboleć Cię dłoń.

Jak z ostrzeniem?

W ciągu tygodnia nóż musiałem tylko podostrzać, za to trzy razy (sporo ciął). Wyciągnięcie go z takiej-se ostrosci roboczej na "goli jaja muchom w locie" to kwestia nawet nie jednego piwa z brązowymi i/lub białymi prętami. Jednakże biorąc pod uwagę trzymanie ostrosci wolę nie mysleć jak wyglądałoby wyprowadzanie go ze stanu głębokiego zapuszczenia.

Protip: nie dopuszczaj do takiego stanu gdy używasz noża z tą stalą, a będziesz miał fantastyczny chlastacz, przez który nie osiwiejesz ostrząc.

Podsumowanie

Reate Hills

Jest to jeden z nalepszych folderów z jakim miałem do czynienia od bardzo, bardzo dawna.

Projekt idealny na miejskie EDC, materiały z najwyższej półki, łożyska i - biorąc to pod uwagę - bardzo rozsądna cena oscylująca w okolicach $160 (przypomnę, że Stedemon z VG10 i G10 kosztuje około $140).

Nie jest to tani nóż, ale w mojej ocenie warty swojej ceny. Nie można go traktować jako "chinola". To fantastycznie wykonany, dobry nóż, który i ładnie wygląda i pracy się nie boi. Życzyłbym sobie więcej tak przygotowanych noży z takich materiałów, w podobnej cenie. s Mam nadzieję, że przy pierwszej wolnej gotówce dołączy do mnie na stałe.

Kończąc chciałem podziękować koledze horzuffowi za zaufanie i udostępnienie Reate Hillsa.

--pecado

Posted in Recenzje on lut 25, 2016