Projektowanie noży w jego DNA?

Syn prezesa firmy Spyderco, założyciela oraz członka "Blade Magazine Cutlery Hall of Fame" Sala Gesslera - Eric ma prawdopodobnie projektowanie noży zakodowane w swoim kodzie genetycznym. Oczywiście dorastanie w otoczeniu swojego ojca, dało Erickowi (obecnie 24-letniemu) możliwość zdobycia potężnego doświadczenia i pozwoliło mu zostać pełnoetatowym designerem w Spyderco.

Eric dołożył do tego doświadczenia zdobyte na zewnątrz firmy i obecnie jest nie tylko synem Sala, ale i niezależną idywidualnościa na niwie projektowania.

Eric zaczynał pracować w Spyderco mając 17 lat. Dwa lata później, razem ze swoją siostrą, pracują w sklepie firmowym, po 3 latach przechodzi z działu sprzedaży do komórki badania i projektowania. W międzyczasie przez 2 lata studiuje w Art Institute of Colorado wzornictwo przemysłowe. Pozwala mu to znacznie poszerzyć jego umiejętności projektanta.

"Kiedy byłem w Instytucie nie myślałem, że projektowanie noży może dawać jakąkolwiek satysfakcję, ale kiedy zacząłem pracować w R&D (research and development), zauważyłem, że wymagało to dużo wiedzy inżynieryjnej i precyzji. Zacząłem odczuwać prawdziwą przyjemność z tego co robię".

"AIOC pokazał mi jak wizulalizować projekty i nie zamykać się przy tym w schematach. Pozwala mi to na myślenie nad projektami i ich wykonaniem bez żadnych narzuconych ograniczeń".

"Moją ulubioną częścią projektu, jest faza początkowa, kiedy przychodzi mi do głowy ten pierwszy, wzorcowy pomysł. Faza projektowania i wykonawcza też dają radości. Faza realizacji początkowego konceptu może zająć 1 dzien, faza wykonawcza miesiące, dlatego dla mnie ulubiony etap to kiedy siedzimy w R&D i nagle "Eureka!", zapala się komuś w głowie ta żarowka z nową ideą.

Później to już tylko dokończenie tego momentu, budowanie prototypu, test, okres próbny, no i właściwa produkcja.

Oczywiście nie wszystko działa od początku, ale to jest właśnie cała przyjemność projektowania.

Jego projekty

Pierwszym nożem Erica dla Spyderco był Dodo, który powstał w 2003 - 2" głownia z wklęsłym szlifem wykonana z CPM S30 V wyglądała conajmniej dziwnie, nawet według standardów Syderco. Jednak ta mała głownia miała wyraźny "brzuszek", a to wraz ze skierowanym ku dołowi czubkiem dawało bardzo dużą efektywność przy cięciu.

"Chcieliśmy zrobić coś innego" tłumaczy Eric. "Dodo miał być dobrym nożem do otwierania pudełek, a wyposażony w 2.5" ostrze, mógł być legalnie noszony praktycznie wszędzie na świecie. Chciałem także, by miał pewny uchwyt, by nie było mowy o zgubieniu go w sytucji samoobrony. Ktoś kto nie jest wytrenowany w walce nożem, ale ma naturalną siłę i możliwości nie powinien się martwić, że nóż złoży mu się w dłoni, dlatego właśnie został tu zastosowany ball-bearing lock".

Właśnie Eric opracował ball-bearing lock, będącą jedną z mocniejszych blokad w ofercie Spyderco. Jest on także autorem noża Scorpius, wyprodukowanego w 2003 roku. Następne noże to Spyderfly i Manix, które pokazały się na rynku w 2004.

"Manix miał być dużym nożem, którego można uzyć do wszystkiego." wspomina Eric mówiąc o tym, co stało za tym projektem. Eric ma też na swoim koncie 3 projekty z linii noży Byrd: Flight, Pelican, Crossbill. Seria Byrd została wybrana przez magazyn Blade jako najlepszy zakup roku 2005 (Best Buy Of The Year).

Ergonomia noży Erica jest kombinacją najlepszych elementów formy i funkcjonalności. Dodo, Scorpius i Manix mają zmodyfikowane wgłębienia na palec (finger-choil), które pozwalają na bezpośrednia  kontrolę klingi, lub cofnięcie dłoni do tyłu, celem mocniejszego chwytu. Kiedy mówimy o ergonomii, Eric ma tytuł magistra z "Uniwersytetu Sala Gesslera".

"Większą część wiedzy na temat produkcji noży nabyłem podczas podróży samochodem do szkoły - mieszkaliśmy w górach, tak więc podczas dosyć długiej jazdy mieliśmy dosyć czasu, by rozmawiać na ten temat".

"Mój ojciec jest bardzo dobry w projektowaniu ergonomii noża. Kiedy wracał do domu i miał jakikolwiek nowy projekt dawał go mnie, a ja jako dziecko naturalnie to krytykowałem. Styl ergonomii przeszedł do mnie od ojca i naturalnie zmieszał się ze moim".

Eric mówi, że lubi projektować gdy słucha muzyki. "Kiedy mam jakiś rytm w głowie, wszystko idzie płynniej. Projektuje jeden nóż do specyficznej muzyki i zmieniam CD, kiedy pracuję nad następnym".

Joyce Laituri mówi, że Eric jest podobny do ojca, ale ma swój indywidualny styl.

"Myśle, że Sal ma wpływ na niego, ale nie boi się iść swoją własną drogą. Eric nie jest buntownikiem, ale czuje się pewnie robiąc swoje rzeczy. Ciekawie jest widzieć go, wraz z ojcem i grupą R&D. To tak jakby przebywali w innym świecie, otoczeni dyskusją o ergonomii, wyglądzie, rozmiarach i położeniu pivota czy spacera. Nagle wylatują wszyscy, złamią jakiś nóż na jednej z maszyn testujących i wracają. Całkiem normalne jest, że ich cotygodniowy meeting trwa cały dzień".

Poza swoim ojcem Eric daży szacunkiem Kena Oniona, Boba Terzoule, Michaela Walkera, Blackie Collinsa i Franka Centofante.

"Ken Onion to świetny designer, ale ja staram się nie patrzeć na jego projekty. Im bardziej jesteś związany ze środowiskiem produkcji noży, tym bardziej starasz się nie wzorować na innych w branży. Widzę, że im wiecej rozmawiam z Kenem tym bardziej jest to trudne."

Eric mówi, że stara sie "trzymac rękę" również na innych działaniach firmy, kontroluje co się dzieje w dziale sprzedaży, dystrybucji i produkcji. Wydaje się, że Spyderco trafi w przyszłości w dobre ręce.

Od redakcji

Powyższy artykuł opublikowany został w marcowym numerze "Blade Magazine", wydawnictwa Krause Publishers. Zgoda na tłumaczenie i publikację wydana indywidualnie.Oryginalny tekst znajdziesz na stronie Blade Magazine

Powyższy tekst podlega ochronie praw autorskich i nie może być powielany oraz rozpowszechniany bez zgody knives.pl i Krause Publishers.

Knives.pl wyraża głęboką wdzięczność dla Krause Publishers za zgodę na publikację.

**The above text is protected by copyrights and cannot be reproduced or distributed without a consent of knives.pl and Krause Publishers.

Knives.pl is very gratefull to Krause Publishers for their consent to publish it.**

Posted in Artykuły on mar 15, 2006