Podział noży ze względu na kształt głowni

Wszystko co musisz wiedzieć o kształtach głowni

Sheepsfoot



Glownia pozbawiona praktycznie czubka , grzbiet noza schodzi lukiem do linii ostrza. Zastosowanie w nozach roboczych , sluzbach ratowniczych etc. ze wzgledu na mozliwosc ciecia bez obawy uszkodzenia ciala czubkiem noza. Konstrukcja zalecana , jako bezpieczny noz do smooobrony z wyzej wymienionych wzgledow. Jako przyklad mozna podac Spyderco Mariner , czy noze Camillusa , Marlin.

Hook blade  ( Warncliff) :

 


Glownia noza wykrzywiona w kierunku ostrza . Krzywizna powoduje ze material jest niejako dopychany do ostrza podczas ciecia. Wiekszac hook blades ma zabkowane ostrze. Kolejny noz do bezpiecznej samoobrony , a model Spyderco Civilian polecany jest przez takich fachowcow noza jak Keating czy Janich. Przykladowe noze to wspomniany juz Spyderco Civilian , Harpy czy Microtech Hawk.

Trailing Point :

 


Noz o glowni z czubkiem powyzej lub w linni grzbietu noza. Konstrukcja znana z perskich scimitarow , ma eksponowany brzuch noza ( belly) , co znakomicie ulatwia wszelkie ciecia , rozwiazanie to przewaznie jest stosowane do produkcji nozy mysliwskich i tak zwannych skinnerow przeznaczonych do oprawiania zwierzyny. Przyklad to Cold Steel Scimitar czy Emerson CQC8.

Guthook:
Noz z grzbietem noza wyprofilowanym w ksztalcie naostrzonego haka , uzywanego do podcinania sciegien podczas oprawiania zwierzyny. Przyklad to K-Bear BC-711G.

Dagger:
Waska glownia , pozbawiona praktycznie "belly" obydwie strony glowni schodza sie do czubka w linni prostej lub po lagodnych lukach. Duzy wzrost grubosci glowni od ostrza do lini srodkowej , na stosunkowo krotkim odcinku powoduje , ze praktycznie ten noz nie nadaje sie do ciecia ( bardzo plyta penetracja ) . Cienki i wdluzony czubek dokonale penetruje miekki material , ale jest bardzo podatny na zlamnia . Jako przyklad dwa sztylety Boker F/A i Gerber Mark II.

Spear Point :
Czubek noza powinien sie znajdowac w jednej linni ze linia srodkowa glowni. Czubek noza jaet duzo mocniejszy niz w sztyletach , tracac niewiele na glebokosci penetracji. Noz jednoczesnie calkiem niezle spisuje sie podczas ciec. Przewaznie ostra jest tylko jedna krawedz glowni , jednak zdarzaja sie modele posiadajace "false edge", czyli naostrzona krawedz gornego luku. Typowe przyklady do CRKT M16 , czy Senteniel Benchmade.

Clip Point :
Chyba najbardziej popularny rodzaj glowni , stosowany w wiekszsci nozy militarnych , fighterach , bowie oraz nozy uzytkowych. Grzebiet noza schodzi w lini prostej lub lukiem do czubka noza , daje to agresywana , mocna i ostra koncowke noza a jednoczesnie dosyc wyrazne "belly" , mogace zadawac glebokie ciecia. Przyklady to Spyderco Chinoock , Mad Dog ATAK.

Drop Point :
Linia grzbietu noza schodzi lagodnym wypuklym lukiem do czubka noza . Koncowka noza jest bardzo wytrzymala , "belly" bardzo wyrazne i swietnie nadajace sie do ciec. Przykladowe noze to Spyderco Moran , MOD Hornet.

Reinforced Tanto:
Zamerykanizowana wersja tanto , wprowadzony po raz pierwszy przez firme Cold Steel , glownia wzdluz calej dlugosci ostrza jest obustronnie szlifowana na "hollow ground" pod koniec noza przechodzi w szlif plaski ) flat grind. Daje to nam noz ktory pomimo braku belly , ale majac lekko wygiete w luk ostrze , swietnie tnie, oraz posiada wzmocniony czubek nadajacy sie nawet od urzywania jako lom. Wady to ze wzgledu na wklesly szlif slaba wytrzymalosc ostrza oraz , niezbyt gleboka penetracja przy pchnieciach. Swietny przyklada to cala seria "Master Tanto" Cold Steel

American Tanto (Chisel):
Bardzo modny obecnie ksztalt nozy, klinga szlifowana jest tylko z jednej strony ( druga jest idealnie plaska) , plasko lub z wklesnieciem wdluz ostrza i plaski szlif pod koniec noza , czubek przewaznie znajduje sie w jednej linni z grzbietem. Ksztalt ten uzywany jest chetnie w nozach taktycznych ze wzgledu na duza wytrzymalos zarowno ostrza jaki czubka noza , jednak oczywiscie nie ma zalet bez wad , ze wzgledu na nierowna gemometrie glowni , precyzyjne ciecie jest praktycznie niemozliwe , grubosc glowni od ostrza wzrasta po dosyc ostrym katem co amniejsza glebokosc ciecia , jezeli chodzi o pchniecia , noz bez zlamania mozna wbic nawet w badzo twarde materialy , jednak ze wzgledu na duzy skok grubosci czubka noza , penetracja powyzej glebokosci okolo 1cm jest utrudniona. Klasyczny przyklad to noze Emersona .

Spike:
Klinka w ksztalcie trojkata o dlugich bokach ,schodzacych od rekojesci do czubka , po lini prostej lub lekkich lukach. Noze dobrze spisujace sie przy pchnieciach , jednak pozbawione wyraznego belly , niezbyt dobre do codziennego uzytku. Przykld to Banchmade Spike , projektu Boguszewskiego

Recurve blade:
Klinga z ostrzem w ksztalcie bardzo wydluzonej litery "S" , wzorowana na antycznych mieczach kopesh i falcata , ze wzgledu na profil i samoczynny wiekszy nacisk osztrza na material noze znkomite do ciec . Profil ten stosowany jest czesto w dlugich fighterach , przyklad to Terminator Brittona a z nozy fabrycznych , Sifu firmy Rekat.

Khukuri (Kukri):
Jeszcze jeden noz wzorowany na wyzej wymienionych antycznych poprzednikach , zginajacy sie wyraznie w kierunku ostrza pod ostrym katem . Gruba i ciezka klinga , swietna nadaje sie do rabania , niezbyt jednak sie sprawdza przy cieciach i pchnieciach. Nie wymieniajac dziesiatkow roznych rodzajow produkowanych w Nepalu , przykladem noza bedzie noz khukhuri firmy Cold Steel

Smatchet:
Wariant klingi sztyletowej o ksztalcie podluznego liscia , rozpropagowany przez znanych "fachowcow" Applegata i Fairbaina i wyprodukowany wspolczsnie przez firme Boker , dzieki duzym wymiarom i obustronnym ostrzu , porownywany w skutecznosci do rzymskiego "gladiusa".

Posted in Knife'o'pedia on mar 03, 2006