Pirela - Dream Knives

Nieczęsto zdarza się, żeby w hermetycznym światku knifemakerow ktoś miał tak wysokie notowania, jak Joel Pirela. Do tego wszystkiego, Joel to nie tylko knifemaker, ale designer i grafik. Co jest w nim takiego niezwykłego? Jego jciec, oficer Marynarki Wojennej, na 12 urodziny sprezentował mu Browninga Hi - Power i nóź Ka-bar. Joel szybko wciągnął się w strzelanie i stał się liczącym zawodnikiem w IPSC i IDPA.

Pirela

Pierwsza rzecz, Pirela jak chyba nikt inny w branży może się poszczycić tym, że jego projekty robione są w kooperacji z największymi gwiazdami knifemagingu, jak Brend, Lightfoot, Duncan, Elishewitz, Weiland, Hall, Strider Knives, deVilliers, Hayes, Snody, Thide i wielu, wielu innych. Co ciekawe, ma on tak wiele intrygujących projektów, że znani knifemakerzy czują się nobilitowani tym, że to właśnie im proponuje on ich wykonanie.

Pirela potrafi, pomimo swoich nowatorskich designów, nadać swoim nożom cos ze stylu knifemakera, z którym kooperuje i jednocześnie włożyć cząstkę ze swojego specyficznego stylu, charakteryzującego się przeważnie długa, smukłą rękojeścią z charakterystycznymi finger grove i bardzo nowatorskim, odważnym szlifem głowni. Inspiracji do swoich pomysłów, jak mówi, szuka w naturze, zwierzęta i rośliny maja dużo rzeczy do zaadoptowania.

Pirela

Joel urodził się w 1969 w Caracas, od najmłodszych lat dorastał w otoczeniu broni, jego ojciec - oficer Marynarki Wojennej, na 12 urodziny sprezentował mu Browninga Hi - Power i nóź Ka-bar. Joel szybko wciągnął się w strzelanie i stał się liczącym zawodnikiem w IPSC i IDPA.

Jednocześnie skończył szkoły graficzne, zdobył dyplom uniwersytecki i zaczął zajmować się fotografowaniem, designem i projektami reklamowymi.

Pirela

W tym okresie zaczął także trenować FMA i oczywiście dalej interesował się nożami. Kamieniem milowym był dla niego rok 1998 i jego znany wszystkim projekt Vector dla firmy Microtech, później już potoczyło się wszystko z górki.

Pirela

Pirela mówi, że praktycznie cały czas śnią mu się noże, gdy tylko zamknie oczy widzi stal w rożnych kształtach, pewnie wielu z nas ma podobne sny, ale tylko Joel potrafi je zmaterializować na jawie.

Pirela

Swoje projekty zawsze przygotowuje w komputerowych programach graficznych, maker wybrany do współpracy widzi dokładnie to, jak będzie wyglądał jego przyszły nóż, a jednocześnie ma możliwość szybkiej korekty projektu.Nigdy nie wychodzi więcej niż 30 sztuk danego modelu, zwykle sprzedanych już w fazie projektu. Przeważnie powstaje około 12- 15 tychże rocznie, większość doczekuje się realnych "potomków" ze stali, inne ciągle czekają na odpowiedniego człowieka do ich wykonania. Popyt na kolaboracje Pireli jest bardzo duży, proporcjonalna do tego jest tez cena, oscylująca w granicach 700 -1000$, jednak definitywnie nie musi on się martwic tym, że noże będą długo leżały na półkach.

Pirela

Obecnie wraz z żoną - Marią, prowadzi kilka designerskich bussinesów w Miami. Jako znane projekty można wymienić: design logo i web site firmy Microtech, wiele projektów reklamowych dla Sunfire, booklet i kilka posterow dla Luminori Panerai (których nota bene rozpropagował w USA), okładki do Car & Driver, i wiele grafik reklamowych dla takich compani, jak Chrysler, Honda, Nissan czy Absolut.Joel jest tez płodnym pomysłodawcą w dziedzinie, którą ogólnikowo można nazwać ekwipunek taktyczny, jego nowatorskie rozwiązania znajdują zastosowanie w latarkach Sunfire czy broni Steyer i Benelli.

Pirela

Jednak jego prawdziwa pasja to noże i tu słowo pisane nie wystarczy, to trzeba zobaczyć lub poczuć w ręce. Kilka amatorskich zdjęć nie odda tego, o czym są jego modele. Gorąco polecam odwiedzić jego stronę internetową, pełną znakomitych technicznie zdjęć i co najważniejsze, pełną jego "dream" knives

Posted in Artykuły on mar 06, 2006