OSTRZENIE BRZYTWY

Kilku "fryzjerów amatorów" pytało jak ostrzyć brzytwę, więc postaram się to opisać. Przede wszystkim czego używać do ostrzenia: minimum płaski kamień 600 grid lub Belgian Old Rock. Lepsze efekty uzyskujemy (ale dłuzej ostrzymy) przy użyciu "waterstone" - polecam japońskie 1200 - 1600 grid lub 1200 Esher (można też używać bardzo gładkich kamieni marmurowych). Końcowy "szlif" na skórzanym pasku, najlepiej troche szerszym.

 Kładziemy brzytwę grzbietem na kamieniu i przekręcamy do położenia płasko na powierzchni kamienia (grzbiet i ostrze muszą dotykac kamienia!). Palcami wskazującymi i środkowymi obu rak trzymaj brzytwę z góry, kciuki oparte są na grzbiecie i tylko kciuki pchaja brzytwę po kamieniu. Tak właśnie, pchamy brzytwe w kierunku ostrza, jednocześnie pod lekkim kątem (5 -10 stopni) przesuwamy w kierunku uchwytu. Po skończeniu ruchu przekręcamy brzytwę na drugą stronę (bez odrywania grzbietu od kamienia !!! - WAŻNE), przekręcamy kamień o 180 stopni i to samo na drugą stronę. Cały cykl powtarzamy około 10 -20 razy. Ostrzenie na pasku to ostatnia część rytuału.
Ciekawostka - ostrzymy na pasku zawsze bezpośrednio przed "goleniem ", nigdy po. Mikrouszkodzenia brzytwy podczas cięcia, powodują powstanie "mikroserrated" ostrza. Jeżeli ostrzymy na pasku zaraz po goleniu, małe kawałki metalu zostaną na pasku, deformując ostrze brzytwy przy następnym ostrzeniu. Polecam poczekać około 12 godzin (ostrze "rośnie", węgiel ze stali w działaniu z tlenem "zalecza rany". Nie wierzycie? Naostrzony nóż włóż na miesiąc do szuflady i zobacz czy jest ostry jak był po wyjęciu).

Wracając do ostrzenia - trzymamy brzytwę pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym i wykonujemy 10 ruchów (po wewnętrznej stronie paska) ta sama technika jak na kamieniu, ale tym razem przesuwamy brzytwę w kierunku grzbietu!!! Taka sama zasada przy przekręcaniu - nie odrywać brzytwy od paska). Zmiana paska na zewnętrzna strone i jeszcze 30 - 60 cykli.

To koniec, przygotować bandarze i można się golić ;-)

Posted in Knife'o'pedia on mar 04, 2006