Frost vs Mora a właściwie triflex vs carbon steel

Doszły do mnie dwa noże z narzedziowy.pl: Frost ze stali triflex i Mora z dolnym jelcem z węglówki.

Frost vs. Mora

Frost vs. Mora

Frost vs. Mora


Frost vs. Mora

Frost vs. Mora

Frost vs. Mora


Na prośbę Rybaka zrobiłem mały test trzymania ostrości.
Oba noże mają prawie identyczny profil głowni, długość (106 do 110mm wg sklepu z moich pomiarów oba po 105mm), grubość ok 2mm, wysokość (frost 23mm, mora 20mm), szlif na zero częściowy ok 7mm.
Oba noże naostrzyłem na trianglu do stanu golenia i ciąłem pudła kartonowe z tektury falistej dwuwarstwowej o wymiarach 60*40*17cm, kontrola ostrości polegała na cięciu papieru z drukarki. Początkowo oba noże płynęły przez papier.
Wyniki:
Trifelx przestał ciąć papier po 3,25 pudła a węglówka po 4,5 pudełka.
Węglówka od początku cięła znacznie bardziej agresywnie niż triflex, który zdawał się stawiać większy opór w ciętym materiale. Zdecydowanie wygodniej pracowało się się Frostem. Pomimo, że rękojeść jest wykonana z twardego nic nie elastycznego tworzywa ręka się nie męczyła i nic nie wrzynało się w dłoń. Mora o ile ma wygodną rękojeść to przy chwycie z kciukiem na grzbiecie klingi przejście głowni w tang nieprzyjemnie wrzynało się w palec. Po pocięciu kartonów powierzchnia Frosta pokryła się licznymi zarysowaniami natomiast w Morze rysek było znacznie mniej.
Po przytępieniu doprowadzenie do golenia na trianglu zajęło dosłownie kilkadziesiąt sekund, przy czym wydaje się, że w przypadku węglówki odrobinę szybciej.

Oto efekty po cięciu Morą


Frost vs. Mora


Mały test podatności na słabe kwasy.

Użyłem wody, jabłka, musztardy francuskiej i octu spirytusowego. Na każdą głownię nałożyłem po 4 próbki. Do wody i octu użyłem ścinków papierowych ręczników które to nasączyłem ww płynami.

Zdjęcie przed rozpoczęciem

Frost vs. Mora


Po nałożeniu
Frost vs. Mora


Po 30 minutach

Frost vs. Mora


Po 1,5h starłem próbki szmatką i oto efekt

Frost vs. Mora

Frost vs. Mora


Zapraszamy do dyskusji na forum.

Posted in Recenzje on maj 05, 2008