Materiały na rękojeści noży

Materiały na rękojeści noży

Zytel/FRN
Nazwy handlowe nylonu zbrojonego włoknem szkalnym. Stosowany w seryjnej produkcji za względu na łatwośc wytworzenia elementów technologią odlewania. W zależności od zawartości włokna materiał ten może być bardzo twardy (np. FRN Spyderco), lub bardziej elastyczny. (np. Zytel CRKT).

Noryl
Nylon zbrojony kevlarem. Mocniejsza wersja zytelu.

Kraton
Tworzywo sztuczne przypominające gumę. Odporny na środki chemiczne, niepalny, świetnie trzyma się dłoni. Mało elegancki, ze względu na technologię używany tylko w nożach produkowanych seryjnie.

G10
Materiał otrzymywany przez ciśnieniowe prasowanie włókna szklanego z żywicą fenolową. Jest to materiał bardzo wytrzymały, lekki, niewrażliwy na wysoką temperaturę i agresywne substancje chemiczne. Nie przewodzi prądu. Podczas obróbki niezbędne jest używanie respiratora i okularów ochronnych.

Micarta
Mateiał otrzymywany przez ciśnieniowe prasowanie papieru lub tkanin lnianych/bawełnianych z żywicą fenolową. Micarta jest lekk, i mocny, ale nie tak jak G10. Łatwa w obróbce, daje się polerować. Spotyka się mikartę dwukolorową, po oszlifowaniu ujawniającą piękny wzór podobny do słojów drewna.

Carbon fiber
Włókna węglowe prasowane z żywicą. Lekkie i bardzo mocne tworzywo, odporne na ogień, agresywne substancje chemiczne. Na powierzchni widoczny jest charakterystyczny wzór. Często spotykane w nożach custom. Przewodzi prąd.

6061-T6 Aluminium Duraluminium lotnicze - lekkie, i mocne. Daje się anodyzować na wiele kolorów. Powłoka taka chroni też przed zarysowaniem.

6Al-4V Titanium
Tytan alfa-beta stosowany najczęsciej na linery noży składanych, lub blokady frame lock. Lekki, bardzo mocny, mniej odporny na ścieranie od stali - elementy współpracujące z tym materiałem (np. czoła blokad) muszą być odpowiednio hartowane, aby zminimalizować ten efekt. Tytan można anodyzować na wiele kolorów.

Zamak
Stop cynku stosowany na ramiona balisongów niższej klasy. Kruchy, dość ciężki.

Posted in Knife'o'pedia on sty 23, 2006