Krzysztof 'Kroko' Siodła

Niewielu jest wśród nas ludzi zajmujących się wyrobem noży, którzy potrafią tak płynnie połączyć użytkowość samego przedmiotu jakim jest nóż, z niepowtarzalnym artyzmen swojego wyrobu, dbając jednocześnie by forma nie przerosła treści. Już chyba nie trzeba się domyslać, że mówimy o Kroko.

godność - Siodła Krzysztof
miejsce zamieszkania - Poznań
wiek - urodzony 25.03.1959
zawód wykonywany - strażak
zainteresowania - jak pisze Kroko "jedyny słuszny sposób wędkowania czyli spinning (i jak najbardziej się zgadzam), rzeźba w drewnie
kontakt - [email protected], http://www.blejdart.republika.pl

{mosimage thumbs=0} Kroko nożami interesuje się od zawsze, pierwsze ostrze zrobił z taśmy stalowej jeszcze w podstawówce, na poważnie zajął się tym tematem w 2002 roku, od tego czasu powstało około 50 noży.

Jak pisze Krzysztof: "Staram się żeby moje noże były niepowtarzalne, z pewną nutką artyzmu, a jednocześnie użytkowe i z najlepszych materiałów". Moim zdaniem jak najbardziej mu się to udaje i jestem pod dużym wrażeniem ogladając zdjęcia jego prac, gdzie niepowtarzalność noża łączy się z doskonałą linią i jakością wykonania.

Jego wielką inspiracją są prace skandynawskich nożorobów, a tacy mistrzowie jak Rober Bergh czy Andre Anderson są dla niego niedoścignionym wzorem.

Noże które wykonuje są w całości jego projektami. Ogólny zarys powstaje na papierze, po korektach karton i modelina, a i tak najwięcej zmian nanosi w trakcie pracy.

Niestety z braku dojścia do paleniska, pozostaje szlifowanie zgrubnie na maszynach, a wykończenie pilnikiem i papierem sciernym.

Stal - najchętniej D-2 (dobra gatunkowo i w miarę łatwo dostępna). Jak widać na zdjęciach jego milość to drewno, ale robi też w corianie, porożu czy mikarcie (wyrób własny).

Hartowanie nozy powierza fachowcowi (Instytut Obróbki Plastycznej).

Należy dodać, że Kroko to nie tylko noże, ale i hawki, rzeźby w drewnie, podstawki pod noże i ekspozytury do zegarków.

Przyszłość Krzysztofa to stałe podnoszenie poziomu prac i tworzenie czegoś nowego, ostatnio wyzwaniem stały się foldery.

Tak więc czekamy na foldery Krzysiek!

Zainteresowanych zapraszamy do dyskusji na forum{mosimage thumbs=0}

{mosimage thumbs=0}

{mosimage thumbs=0}

{mosimage thumbs=0}

{mosimage thumbs=0}

{mosimage thumbs=0}

{mosimage thumbs=0}

{mosimage thumbs=0}

{mosimage thumbs=0}

{mosimage thumbs=0}

Posted in Knifemakers on lut 03, 2006