Kerambit - broń czy narzędzie?

Karambit (lub kerambit) jest narzędziem rodem z Indonezji, wykorzystywanym niegdyś do cięcia roślin. Jego cechami charakterystycznymi są ostrze w kształcie zakrzywionego pazura oraz rękojeść z otworem na palec, dla zapewnienia stabilnego chwytu.

Kerambit

Ostatnio karambity stały się na powrót bardzo popularne, choć same opinie o nich są skrajne. Jedni zarzucają im ograniczone praktyczne zastosowanie, inni fascynują się z kolei drapieżnym wyglądem i potencjalną możliwością efektywnego użycia ich w walce, bo z tą myślą tworzone są karambity współcześnie. Podczas walki otwór na palec umożliwia chwytanie przeciwnika bez konieczności upuszczenia noża, a opisany już kształt ostrza pozwala na zadawanie paskudnych ran ciętych.

Współcześnie produkcją tego typu noży zajmuje się między innymi firma Emerson, jej składany model karambitu, wypuszczony dobrych kilka lat temu, cieszy się obecnie opinią jednego z najlepszych na rynku. Częściowo za sprawą patentu wave, umożliwiającego otwarcie noża podczas wyjmowania go z kieszeni, a częściowo dzięki temu, że składanych modeli jest stosunkowo niewiele. Zresztą całkiem niedawno ukazały się dwie nowe wersje tego noża z innym ostrzem: bullnose (kształt drop point) oraz CQC-7 (zmodyfikowany tanto) a w planach jest już trzecia - recurve (krawędź tnąca w kształcie fali) oraz karambit z głownią stałą (fixed).

Kerambit

Także znana ze swoich nietypowych modeli firma Spyderco ma w swojej ofercie ten typ noża. Produkt tej firmy posiada rękojeść ze stali ze zintegrowaną blokadą frame lock oraz klips do wygodnego noszenia w kieszeni. Niewątpliwą zaletą tego produktu jest jego cena - dokładnie o połowę niższa niż w przypadku modelu od firmy Emerson.Tak się złożyło, że miałem okazję na bliższy kontakt z karambitem i szczerze mówiąc, byłem rozczarowany - tak, jak przewidywałem, ostrze było piekielnie ostre, ale zakrzywione w taki sposób, że chyba jedyne, co mógłbym nim ciąć, to kartony, listy czy patyki o średnicy słonych paluszków. Zapomnijcie o krojeniu nim jedzenia (no chyba, że mówimy o szczypiorku), czy jest to nóż do warsztatu? W żadnym wypadku. Jedyne zastosowanie, jakie widzę dla karambitu, to walka - w niej, nie przeczę, spisuje się zapewne wyśmienicie.

Kerambit

Moje podejście do noża jest jednak praktyczne, wymogi, jakie stawiam temu narzędziu, to możliwość skutecznego cięcia jak największego spektrum rzeczy na jedzeniu począwszy, poprzez drewno, liny, na tworzywie sztucznym skończywszy. Nie przeczę, z częścią tych zadań karambit poradziłby sobie bez problemu jednak uważam, że to za mało, aby wyparł z mojej kieszeni tradycyjny, składany nóż. Ale to tylko moje zdanie...

Posted in Artykuły on mar 08, 2006